درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها و آن‌چه در مورد نظر آیت‌الله مکارم به نقل از ابتکار مطرح شد؛

چند صباحی است که علی‌رغم تمام مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی‌ای که جامعه در حال گذار ما با آن مواجه است، همچنان تلاش می‌شود تا حضور زنان در ورزشگاه‌ها به عنوان یکی از مطالبات اصلی جامعه زنان مطرح شود؛ مسأله‌ای که علی‌رغم فتوا و مخالفت مراجع، همچنان به هنگام مسابقات بزرگ و مهم، به‌ویژه از سوی مسؤولان پررنگ‌تر می‌شود. در این میان و در آستانه شهرآورد دو تیم بزرگ استقلال و پرسپولیس، خبری به نقل از پروانه مافی، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون زنان مجلس در فضای رسانه‌ای کشور مطرح شد. توضیحاتی که نقل قولی از معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در اقناع مراجع برای حضور زنان در ورزشگاه بود: «در حوزه مراجع محترم هم اطلاع‌رسانی مناسب و حقیقی نبوده، چون همان‌طور که خانم ابتکار هم نقل کرده‌اند، آیت‌الله مکارم‌شیرازی در پاسخ به توضیحات خانم ابتکار اظهار داشته‌اند که اطلاعاتی که به ایشان داده شده اطلاعات دقیقی نبوده است. همچنین با توضیحاتی که خانم ابتکار داده‌اند، ایشان اظهار داشته‌اند در شرایطی که شما توضیح دادید مشکلی نیست».

آنچه مافی بیان کرد، متضمن این معناست که ابتکار گفته است برای حضور زنان در ورزشگاه با مراجعه رایزنی جدی داشته است. و در این رایزنی یکی از مراجع اعلام نموده که نسبت به اصل مسئله اطلاع نداشته و مواضع سابق این مرجع به خاطر عدم شناخت دقیق مسئله بوده است.

در همین روز خبر دیگری به نقل از زهرا سادات حسینی، مدیر روابط عمومی فدراسیون بسکتبال ایران درباره نحوه موفقیت زنان طرفدار تیم بسکتبال ایران برای حضور در ورزشگاه‌‌ها در گفت‌وگو با اسپوتنیک منتشر می‌شود که در بخشی از آن آمده است: «روز گذشته در جلسه مهم وزارت امور ورزش و جوانان با حضور برخی نمایندگان زن مجلس، اعضای کمیسیون ویژه مجلس در امور فرهنگی فاطمه ذوالقدر و طیبه سیاوش شاه‌عنایتی، معاون رئیس جمهور ایران در امور زنان، معصومه ابتکار که سهم بزرگی در حضور آزاد زنان در ورزشگاه داشتند، این موضوع مطرح شد. خانم ابتکار شخصاً توانستند فتوای یکی از بالاترین مجتهدان ایران آقای مکارم‌شیرازی در خصوص حضور زنان در ورزشگاه‌ها، حضور در بازی‌های ورزشی با خانواده‌های خود بر روی سکوهای ورزشی را به دست آورند».

در کنار این اخبار و اشارات مستقیم به گفت‌وگو و نتیجه‌بخش بودن این گفت‌وگوی با مراجع، معصومه ابتکار در نشست خبری خود در رابطه با ورود زنان به ورزشگاه‌ها گفت: «زنان قبلاً در ورزشگاه‌ها حضور پیدا می‌کردند تا این‌که در دوره‌ای حساسیت‌هایی نسبت به موضوع به‌وجود آمد. شیوه‌نامه‌ای توسط دولت در چارچوب شرع و قانون تهیه شده تا با اتخاذ تدابیری مشکلات موجود در این زمینه مرتفع شود. گروهی از طرف شورای فقهی حقوقی معاونت مذاکراتی با مراجع داشتند و دولت هم اقدامات خوبی انجام داده و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های درست مشکلی در این خصوص وجود نداشته باشد».

انتشار این اخبار در میان اخبار شهرآورد و تعطیلات آخر هفته چندان مورد توجه نبود، اما دیروز صبح و با آغاز ساعت کاری، دفتر آیت‌الله مکارم‌شیرازی نسبت به این اخبار منتشره در رابطه با حکم رضایت ایشان تکذیبیه‌ای به این شرح منتشر ساخت. در این اطلاعیه آمده است:

«اخیراً در اخبار بعضى از رسانه‌ها آمده بود که معاون رئیس جمهور در امور زنان گفته است که درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها، خدمت حضرت آیت الله العظمى مکارم رسیدم و توضیحاتى دادم و ایشان نسبت به این موضوع قانع شدند.

به اطلاع همه مخاطبین عزیز مى‌رساند که این خبر به طور کامل دروغ و کذب محض است و نامبرده ملاقاتى با معظم له نداشته و گفتگویى نکرده است و راستى مایه تعجب است چگونه چنین دروغ‌هایى در عصر و زمانه ما گفته مى‌شود و چرا قبح و زشتى دروغ اینقدر از میان رفته است با اینکه دروغ از بزرگ‌ترین گناهان کبیره از نظر آموزه‌هاى اسلامى و سرچشمه انواع گناهان است».

ساعتی از انتشار این تکذیبه نگذشته بود که معاونت امور زنان و خانواده نیز تکذیبه دیگری در مورد کل ماجرا و تکذبیه دفتر آیت‌الله مکارم‌شیرازی مطرح کرد:

«نظر به انتشار تکذیبیه دفتر حضرت آیت‌الله مکارم‌شیرازی در خصوص ملاقات معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با ایشان، توضیحات زیر در این مورد ارایه شد:

روابط عمومی معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری اعلام کرد: پس از جلسه فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با معاون رییس‌جمهور، خبرگزاری خانه ملت خبری را منتشر کرد که موضوع ملاقات در آن خبر آمده بود، در حالی که معاون رییس‌جمهور در جلسه فراکسیون از ملاقات خود با آیت‌الله مکارم‌شیرازی سخنی نگفته و این بخش از خبر اشتباه بوده است. به همین دلیل پس از پیگیری با خبرگزاری خانه ملت این مطلب از متن خبر حذف شد. همچنین با سایر خبرگزاری‌ها که به نقل از خانه ملت، خبر را منتشر کرده بودند صحبت شد و آنها نیز این اشتباه خبری را حذف کردند.

به علاوه در مصاحبه مطبوعاتی معاون رییس‌جمهور به مناسبت هفته زن و روز مادر در تاریخ نهم اسفند وی در جمع خبرنگاران تأکید کرد: نقل قولی که از من در رابطه با ملاقات با حضرت آیت‌الله مکارم‌شیرازی طی روزهای اخیر مطرح شده اشتباه بوده و چنین ملاقاتی انجام نشده است. این تذکر در خبرهای مصاحبه مطبوعاتی مورد اشاره آمده و ده‌ها خبرنگار شاهد آن بوده‌اند. همچنین در گفت‌وگوی تلفنی با جناب آقای دولتمند در دفتر آیت‌الله مکارم‌شیرازی نیز توضیحات در مورد اشتباه بودن این خبر ارایه شده بود. ولی متاسفانه این خبر اشتباه به سرعت و قبل از تصحیح در رسانه‌ها منتشر شد.»

اما این‌که چرا و چطور خبری با این درجه از اهمیت می‌تواند به نقل از یکی از معاونان رییس‌جمهور مطرح شود و ناقل این اخبار یکی از نمایندگان مجلس و مدیر روابط عمومی باشند، خود سؤالی است مهم. این‌که مدیر یک روابط عمومی متوجه حواشی و بازخوردهای اظهارنظر خود نباشد و یا نماینده مجلسی در مورد نشست نقل قولی منتسب به معاون و حتی مرجع تقلید داشته باشد که اساس وجود نداشته است، جای تأمل دارد.

چگونه ممکن است خبری، توسط دو فرد با جایگاه اجتماعی و نه صرف دریافت خبرنگار از موضوع مطروحه، منتشر شده و بعد از دو روز معاونت زنان نسبت به تکذیب آن اقدام نماید و خبرنگار را متهم به درج خبر نادرست کند؟

اساساً تکذیب صورت‌گرفته به معنای تکذیب ناشران خبر نیز هست؟ در این جا ناشران خبر فقط خبرنگار محترم است یا معاونت زنان مافی و حسینی را نیز تکذیب کرده است؟ بدین معنا که آیا مافی و حسینی، با اطلاع از کذب‌بودن آن‌چه عنوان می‌کنند به بیان آن پرداختند؟ در صورتی‌که مافی و حسینی نیز بخواهند آن‌چه از قول ایشان عنوان شده را تکذیب کنند، یعنی خبرنگاری در این میان اقدام به خبرسازی دروغ کرده است و با این حال، خود این دو نفر نه تنها در برابر آن سکوت کرده‌اند که به نقل دیدگاهی که ابتکار قائل است کار غلط خبرنگار بوده، پرداخته‌اند. ضمن آن‌که مصاحبه حسینی با یک خبرگزاری خارجی انجام گرفته است و برد آن نیز متفاوت از فضای داخل کشور است.

همه این مسائل و سؤالات، ابهاماتی است که در فضای باز رسانه‌ای و با شعار شفاف‌سازی، نیازمند پاسخ است و معاونت زنان با یک تکذیبه تنها نمی تواند نسبت به آن بی اعتنا باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *