ایده‌ای مردود به نام رفراندوم

چهلمین سالگرد فجر پیروزی انقلاب اسلامی امسال همانطور که مقام معظم رهبری پیش‌بینی کرده بودند فجری تماشایی بود، حضور آحاد مردم در کنار یکدیگر از یک سو و تأکید بر حمایت از نظام اسلامی بدون وابستگی به جریان فکری خاص از سوی دیگر موضوعاتی بود که نمی توان آنها را نادیده گرفت اما در این بین برخی از سخنان رئیس جمهور مثل همیشه خوراک مناسبی در اختیار برخی از رسانه‌ها گذاشت، روزهای بعد از طرح مسئله رفراندوم توسط حسن روحانی رسانه‌های زنجیره‌ای درخصوص آن به بحث و تبادل نظر پرداختند و در قبال این موضوع مواضع گوناگونی اتخاذ کردند؛ حتی بعضا پای تئوریسین‌های اصلاحات هم وسط میدان کشیده و حتی کار به مناقشه و به تعبیر یکی از روزنامه‌های اصلاح‌‌طلب مناقشه نامبارک کشید. بحث انتخابات و رفراندوم البته به مذاق برخی از اهالی حوزه زنان که دارای تفکراتی خاص بودند نیز خوش آمد؛ چنانچه در میانه قائله‌ای که هنوز تنور ماجرای بیگانه پسند دختر خیابان انقلاب گرم بود عده‌ای به سادگی سخن از به رفراندوم گذاشتن موضوع حجاب اجباری در ایران به میان آوردند.

این ایده درحالی مطرح شد که با نگاه به رویکرد دولت دوازدهم و البته دولت قبل از آن، نوعی سیاست‌زدگی افراطی در حوزه زنان مشاهده می‌شود. از حضور ابتکار در معاونت زنان و خانواده دولت تا عدم پیگیری مطالبات حقیقی و حقه زنان، موضوعاتی است که برای یافتن اولویتش کافی است آن را در یک رفراندوم گسترده بلکه در حد یک استان و یا حتی محدوده جغرافیایی کوچتر از شهر مورد پرسش واقع شود.

اینکه زنان تا چه اندازه مایلند به مسائلی مانند حضورشان در ورزشگاه‌ها پرداخته شود می‌تواند به صورت قیاسی و با گزینه مثل میل آنها به مسائلی مثل دورکاری و یا احتساب کارخانگی به عنوان یک شغل مورد پرسشگری قرار بگیرد، قطعا حتی آن طیف از زنانی که ناخواسته با جریان روشنفکری پرداختن به پاره‌ای از مسائل مواجه هستند بعد از شنیدن این جریان و اصل واقعیت گزینه‌ دوم را انتخاب خواهند کرد و یا می‌توان طرح رفراندوم را به جای پرسش در خصوص الزام وجود حجاب به پرسش در زمینه میزان رضایتمندی زنان از اقدامات صورت گرفته در حوزه تخصصیشان در دولت دوازدهم محصور کرد. حوزه‌ای که میدان خوبی برای جولان سیاستمداران در زمان‌های تعیین سرنوشت مانند انتخابات است و شاید برخلاف ظاهرش یکی از سیاسی‌ترین موضوعات و درعین حال رأی‌آورترین‌ها باشد.

در آن سوی میدان اما برخی از جریانات مانند عباس عبدی در روزنامه اعتماد نیز ادعای برگزاری رفراندوم را مطرح کردند و رسانه‌هایی نظیر بی‌بی‌سی با تیترهایی در زمینه حجاب اجباری و انتخابات کوشیدند در این زمینه فعالانه حاضر شوند اما جالبترین واکنش به طرح این مسئله از سوی سیاوش اردلان از اعضا خانواده بی‌بی‌سی طرح شد که در حکم چالشی برای طراحان رفراندوم حجاب بود وی اینگونه تویئت کرد: «بی شک حجاب اجباری مورد حمایت اقشار وسیعی از ایرانیان است. حق آنهاست که با این قانون زندگی کنند. الان رو نمیدونم. ولی شاید بعدا راه حل منطفی-عملی ین دو پارگی اجتماعی، تعییین قانون حجاب بر اساس عرف محلی و رأی مردم هر استان در نظام فدرالی باشه». طرح این ایده البته خیلی زود منجر به حجمه به علیزاده شد و در نهایت وی گفته خود را به نوع دیگری نقض کرد اما همین موضوع به خودی خود نشان داد که طرح مسئله رفراندوم پیرامون مسائل اعتقادی و دینی که ریشه در اعتقادات و باورهای مردم ایران دارد امری مردود است چه این مقوله شامل حجاب شود و چه مشمول سایر اموری از این جنس.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *