هفت‌سالگی یک رویداد فرهنگی- هنری در عرصه مد و لباس کشور

مد و لباس به عنوان یک نماد بصری فرهنگی، اجتماعی قدرتمند در جامعه عمل می‌کند و بر اساس تفکرات فرهنگی، اجتماعی، اقلیمی و اقتصادی به‌وجود می‌آید. غلبه نگاه صنعتی صرف به این مقوله تاکنون موجب بی‌توجهی به ابعاد فرهنگی و اجتماعی مد و لباس ایرانی شده است. اما از سال ۱۳۹۰ که اولین دوره جشنواره مد و لباس فجر در کشور برگزار شد، توجه به این ابعاد مهم و پرداختن به آن، مورد نظر قرار گرفت.

اهداف و بخش‌های مختلف جشنواره
ارایه الگوهای جدید و تبیین مد ایرانی و اسلامی، بازتعریف هویتی لباس، ترسیم ضرورت‌ها و اهمیت چندوجهی مد و لباس، انسجام‌بخشی فعالیت‌ها و شناسایی ظرفیت‌های گسترده، معرفی و کاربردی کردن آثار برگزیده و هدایت بازار پوشاک به سوی تولید داخلی و تشویق مردم به پرهیز از انتخاب و مصرف الگوهای بیگانه و تقویت اقتصاد مقاومتی با ایجاد اشتغال پایدار از مهم‌ترین اهداف برگزاری این جشنواره عنوان شده است.

همچنین جشنواره امسال قرار است در ۷ بخش طراحی، علمی و دانشگاهی، صنعت و فناوری‌های نوین، بین‌الملل، سازمان‌ها و انجمن‌های هنری مد و لباس، استان‌ها و اقوام و بخش کاربردی برگزار شود.

برگزاری جشنواره‌های استانی به صورت غیرمتمرکز
امسال برای دومین‌بار است که بخش اقوام و استان‌ها به صورت غیرمتمرکز برگزار می‌شود و دیگر مانند دوره‌های گذشته در محل و یا کاخ جشنواره، بخشی به استان‌ها اختصاص پیدا نکرده است و هر کدام از استان‌ها با امکانات داخلی که در اختیار دارند اقدام به برگزاری جشنواره در استان خود کرده‌اند. به این ترتیب که هفت استان در نیمه اول سال میزبان بودند و ۱۵ استان نیز همزمان با جشنواره مد و لباس فجر به استقبال این رویداد می‌روند. استان‌های گلستان، خراسان‌رضوی، گیلان، سیستان‌و بلوچستان، چهار محال‌و بختیاری، لرستان، فارس، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، بوشهر و کرمانشاه در این دوره همزمان با برگزاری هفتمین دوره جشنواره مد و لباس فجر، میزبان بخش استانی این رویداد هستند.

به گفته علی‌اصغر زیلایی؛ دبیر بخش استان‌های هفتمین جشنواره مد و لباس فجر، برگزاری جشنواره مد و لباس فجر استانی باعث مشارکت بیشتر طراحان و فعالان استانی می‌شود و اگر خروجی جشنواره استانی این باشد که اتحادیه پوشاک و طراحان استان شناسایی شوند، حلقه مفقوده مد و لباس کشور کشف خواهد شد.

ارسال بیش از ۵۲۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره مد و لباس فجر
تاکنون بیش از ۵۲۰۰ هزار اثر به دبیرخانه هفتمین جشنواره مد و لباس فجر ارسال شده است که از این تعداد ۲۵۰ اثر به نمایش درخواهد آمد که به گفته حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس، این آثار ارسالی از بالاترین کیفیت نسبت به سال‌های گذشته برخوردار است.

همچنین مراسم افتتاحیه جشنواره مد و لباس فجر در شرایطی روز ششم اسفندماه برگزار خواهد شد که قرار است از چهار تولیدکننده برتر عرصه پوشاک تقدیر به‌عمل ‌آید و سه تن از صاحبان برند و مدیرعامل یکی از کارخانجات نساجی کشور تاکنون در لیست تقدیر قرار گرفته‌اند.

عرضه آثار در فروشگاه‌ها همزمان با نمایش طرح‌ها در ویترین جشنواره
یکی از ویژگی‌های دیگری که جشنواره امسال را از سال‌های گذشته متمایز می‌کند این است که در بخش کاربردی که به طرح‌های تولید انبوه رسیده اختصاص دارد، همزمان قرار است با نمایش طرح‌ها در ویترین جشنواره، آثار در بیش از ۵۰ فروشگاه تهران نیز عرضه شود که حضور این تعداد اثر در جشنواره که به صورت همزمان به تولید انبوه نیز رسیده است نشان می‌دهد که جشنواره اثر آنی خود را در جامعه خواهد گذاشت و آثار طراحان ایرانی فروشگاه‌ها در حال عرضه و فروش بوده و تنها به نمایش در ویترین‌های جشنواره محدود نمی‌شود.

افزایش کشورهای شرکت‌کننده در جشنواره مد و لباس فجر
اما در رابطه با جنبه بین‌المللی جشنواره مد و لباس فجر، این جشنواره تاکنون فراز و نشیب بسیاری را پشت سر گذاشته است و اخیراً ۲ سال است که نگاه حرفه‌ای بین‌المللی در حال حاکم شدن بر فضای جشنواره است و به گفته مسؤولان برگزاری جشنواره هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی، وضعیت حضور طراحان بین‌المللی بهبود یافته است.

به گفته دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، امسال تعداد بیشتری از طراحان بین‌المللی به جشنواره دعوت شده‌اند و امکان حضور کشورهای بیشتری فراهم شده است. حتی در این دوره از جشنواره دو غرفه به طراحان کشور فرانسه اختصاص یافته است. او البته این نکته را خاطرنشان کرد که به دنبال ورود همه برندها به جشنواره نیستند و این مسأله به هیچ عنوان مورد تأیید نیست و با رفتارهای برندهای حاضر در کشور که بعضاً اقدامات غیرقانونی داشته باشند هم مخالفت دارند.

مستقل شدن جشنواره بخش کودک و نوجوان
سال گذشته حمید قبادی، دبیر کارگروه مد و لباس ششمین جشنواره فجر از مستقل‌شدن بخش طراحی لباس کودک و نوجوان خبر داده بود و در نتیجه امسال اولین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوان با نمایش ۱۵۵ اثر کار خود را آغاز کرد و جمعه ۲۷ بهمن‌ماه مراسم اختتامیه آن با معرفی آثار برتر برگزار شد. در این جشنواره ملی، اساسی‌ترین شاخصه‌های مدنظر داوران، خلاقیت و نوآوری، قابلیت تولید انبوه و رعایت اصول علمی در طراحی آثار بودند. در نهایت سه اثر در بخش طراحی پارچه و سه اثر در بخش طراحی لباس کودک و برگزیده و دو طرح در حوزه لباس، شایسته تقدیر اعلام شدند.

دبیر نخستین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوان گفت: امسال نخستین دوره جشنواره لباس کودک و نوجوان را با توجه به خلأی که در این بخش احساس می‌شد، برگزار می‌کنیم که پس از فراخوان ۳۹۰ اثر شامل ۳۳۰ اثر لباس و ۶۰ اثر در بخش پارچه به دبیرخانه رسید که بعد از دو مرحله داوری، تعداد ۱۰۰ اثر لباس و ۵۵ اثر طراحی پارچه در بخش نمایشگاهی انتخاب شدند.

مینو پدرام با اشاره به مستقل برگزار شدن جشنواره گفت: امسال و سال گذشته طراحان و تولیدکنندگان، تعداد زیادی آثار در حوزه بزرگسال و کودک به جشنواره مد و لباس فجر ارسال کردند و در حوزه لباس کودک و نوجوانان توانایی‌ها و استعدادهای خوبی ارائه شد و باتوجه به این‌که طراحان لباس و پارچه کودک نقش مؤثری در فرهنگ‌سازی لباس کودک دارند، تصمیم گرفته شد تا این جشنواره مستقل برگزار شود.

آیا نیازها و سلایق مردم در طراحی لباس‌ها دیده می‌شود؟
همواره زمانی‌که نام جشنواره مد و لباس به ذهن متبادر می‌شود، آن‌چه که مورد انتظار است دیدن لباس‌های شیک و البته با قیمت‌های گران در پشت ویترین نمایشگاه است که با دیدن اتیکت قیمت، هرکسی تمایل ندارد خود را در جایگاه انتخاب‌کننده و خریدار آن لباس ببیند. البته حتی اگر از لحاظ قیمتی اتنتخاب آن لباس، محدودیتی برای مخاطب جشنواره و بازدیدکننده ایجاد نکند، نوع انتخاب رنگ‌ها و طراحی پارچه، موارد استفاده از لباس را برای خریدار محدود خواهد کرد و این درست همان نکته‌ای است که بسیاری آن را جزو ایرادات جشنواره‌های مد و لباس می‌دانند که لازم است به آن توجه شود.

الگوهایی متفاوت با سلیقه مخاطب
هرچند که به عقیده بسیاری از کارشناسان برگزاری جشنواره مد و لباس گام مثبتی برای معرفی طراحان و تولیدکنندگان بومی کشور است اما اگر نیم‌نگاهی به اهداف چنین جشنواره‌ای بیاندازیم مطمئناً در شاخصه‌های دست‌یابی به آن‌چه که به عنوان اهداف اصلی برگزاری جشنواره مشخص شده است، دچار تردید خواهیم شد و شاید به همین دلیل است که با وجود گذشت هفت سال از برگزاری چنین رویداد هنری، تغییر آن‌چنان محسوسی در نوع الگوهای ارائه‌شده و میزان قیمت در حوزه پوشاک و لباس داخلی را شاهد نیستیم.

البته رویداد مثبتی که در این دور از جشنواره رخ داده است، همزمانی نمایش الگوهای طراحی‌شده در جشنواره با عرضه آن در فروشگاه‌های سطح شهر تهران است که همین اتفاق، گامی مثبت در جهت کاربردی‌ترشدن محصولات طراحی‌شده توسط طراحان مد و لباس کشور است. اما با این وجود به نظر می‌رسد هنوز برای تعیین شاخصه‌های بومی‌سازی جشنواره راه درازی را در پیش داریم؛ به طوری‌که بسیاری از کارشناناسان عرصه مد و لباس عقیده دارند همچنان بین الگوهای طراحی‌شده در جشنواره‌های مد و لباس و امکانات مالی و سلایق عام مردم فاصله‌ای معنادار وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *